Од Собранието ме изнесоа маскиран како повреден полицаец, рече Села | Правдико

Правдико

   

Од Собранието ме изнесоа маскиран како повреден полицаец, рече Села

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Ми фрлија монитор и копје од знаме, што ме зашемети, сведочеше Села

Откако се разбудил од бессознание, дента на 27 април пратеникот Зијадин Села го здогледал Абдулфетах Алими од Собранието. „Ме сместија под едно биро. Со Алими беше и друго лице кое штом почна да влегува полицијата ми рече ‘ако те прашаат кој сум, кажи им дека ти помагам’. Сигурен сум дека тој беше од толпата, ама ми помагаше“, продолжи Села со сведочењето потсетувајќи се настаните во Собранието на 27 април. Тој веднаш се јавил кај неговата сопруга да ѝ соопшти дека е жив, а на полицајците кои влегле во просторијата им кажал дека лицето до него му помагало.

„Ми облекоа дуксер од човекот кој беше во собата и ми дадоа полициска значка. Ме маскираа како повреден полицаец и почнаа да викаат ‘повреден полицаец, повреден полицаец!’ Ме маскираа за да не ме познаат“, се сеќава Села. Ексминистерот за здравство, Никола Тодоров, побарал да го префрлат во Градската болница, но лекарот кој бил во комуникација со неговиот сопартиец Арбен Таравари одлучил да го однесат на Клиничкиот центар.

„Тодоров реагираше нервозно и рече ‘правете што сакате’, па замина. Ме ставија, колку што се сеќавам, во хермелин. Ме однесоа на КАРИЛ. Поради хеморагијата бев во животна опасност и не се знаеше дали ќе преживеам“, раскажа Села. Села се потсети и за една, како што ја нарече, наводна новинарка, која цело време го снимала во лицето.

„Разговараше на телефон, покажуваше кон мене и нешто се договараше. Пред да се случи упадот, таа ме следеше, излезе напред и рече ‘никаде нема да одите, сега ќе видите што ќе ви се случи’. Мене не ми дозволува културата да фатам жена и да ја тргнам. Во тој момент се вративме и влеговме во прес-салата. Таа цело време ме следеше со едно лице со фантомка и разговараа гледајќи кон мене“, раскажа Села.

Кога неговиот 8-годишен син ја чул веста ја прашал мајка си ‘што му се случува на тато?’, рече Села и додаде дека и ден денес прима терапија.

„Хеморагијата се повлекува, но била во епилептогена зона. Одвреме-навреме сè уште имам главоболки“, сведочеше Села.

Во кривичниот суд денеска продолжи рочиштето за напаѓачите на пратеникот Зијадин Села. На обвинителната клупа повторно седнаа обвинетите Оливер Ошавковски, Сашо Сенков, Николче Димитриевски, Александар Јаневски-Тошта, Андреј Мицов, Никола Војминовски, Коста Делов, Стојан Павлески – Кобра, како и Кире Ѓоргиевски и неговиот татко. Последните двајца беа уапсени во мај минатата година, како осомничени за физички напад и влечење на Села, кој потоа во критична состојба заврши во болница.

В. М.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико