Од тестирани 1.323 ученици, шест биле позитивни на коронавирусот | Правдико

Правдико

   

Од тестирани 1.323 ученици, шест биле позитивни на коронавирусот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Од тестирани 1.323 ученици во Кочани, Штип, Велес, Скопје, Куманово, Прилеп, Битола, Струмица, Тетово и во Охрид, шест биле позитивни на коронавирусот, објави Министерството за здравство.

„Од тестирани 1.323 ученици во средни и основни училишта на подрачјето на ЦЈЗ Кочани, Штип, Велес, Скопје, Куманово, Прилеп, Битола, Струмица, Тетово и Охрид, 725 се основци од 1 до 9 одделение, а 598 се средношколци. Од нив, само 6 основци биле позитивни на Ковид-19, а 1.317 ученици биле негативни на тестот“, информира МЗ.

За поголем дел од центрите за јавно здравје скринингот завршува утре, а крајните резултати центрите мора да ги испратат најдоцна до средината од следната седмица. По обработката на податоците, од Министерството за здравство велат дека ќе ја објават целосната анлиза, со што ќе се добие генерална слика за присуство на коронавирусот меѓу учениците во училиштата.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико