Одбиено барањето на Кочан на 17 јули да не оди во затвор | Правдико

Правдико

   

Одбиено барањето на Кочан на 17 јули да не оди во затвор

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривичниот суд го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан за одложување на издржување на затворската казна за случајот „Труст“. Според соопштението на судот, молбата е одбиена како неоснована. Кочан треба на 17 јули да се јави во казнено-поправна установа.

Апелацискиот суд на Кочан му ја намали казната од шест на четири години и 8 месеци, а Василије Авировиќ наместо ефективен затвор доби условна казна.

Кочан, управител на компанијата „Трансмет“ беше осуден бидејќи со лажни документи учествувал и добил тендери за ископ на јаглен и јаловина во РЕК „Битола“ на АД ЕЛЕМ вреден 17 милиони евра.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико