Одложен случајот "Шпион" што требаше да биде разгледуван пред апелација | Правдико

Правдико

   

Одложен случајот “Шпион” што требаше да биде разгледуван пред апелација

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Случајот „Шпион“ кој денеска требаше да биде разгледуван на јавна седница на Апелацискиот суд откако 19-те обвинети вложија жалби на првостепената пресуда според која сите беа осудени на затворски казни е одложен.

spion

Првообвинет во судскиот процес е екс разузнавачот, Марјан Ефремов кој е осуден на 15 години затвор за шпионажа затоа што според обвинението прибирал информации за странски тајни служби.

Покрај него, обвинети и осудени се и поранешниот директор на Дирекцијата за спречување на перење пари, Ване Цветанов, поранешниот полициски генерал Горан Стојков, двајца разузнавачи активни во времето на акцијата „Шпион“, како и Марјан Маџовски, тогашен шеф на кабинетот на собранискиот спикер Трајко Вељаноски.

Првостепената пресуда е донесена пред 13 месеци, а обвинетите беа осудени на вкупно 73 години затвор.

Извор: 24Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико