Одложена амандманската расправа за законот за јазиците | Правдико

Правдико

   

Одложена амандманската расправа за законот за јазиците

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Комисијата за европски прашања на која требаше да почне амандманската расправа за Предлог законот за употреба на јазиците е одложена поради, како што појасни, претседателот на Комисијата Артан Груби неприсуство на претставници од Министерството за правда.

– Министерот за правда ме извести дека е во Летонија, и ние го очекувавме заменикот. Мора да има претставник на Владата кој ќе се изјасни за 90-те амандмани што се поднесени за Законот. За нејзиното продолжение ќе информирам во текот на денешниот ден или утре – изјави Груби.

Роковите предвидени со Деловникот веќе течат, но се почитуваат, тврди тој иако има само три дена за амандманска расправа.

Негови очекувања се дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе дојдат на продолжението и дека ќе ги бранет своите амандаман и дека тие ќе гласаат за законот.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико