Одложена одлуката за екстрадицијата на Харадинај | Правдико

Правдико

   

Одложена одлуката за екстрадицијата на Харадинај

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Апелациониот суд во францускиот град Колмар ја одложи одлуката за екстрадиција на Рамуш Харадинај во Србија за 6.април.

 

Поранешниот косовски премиер и лидер на ОВК, Харадинај, беше уапсен на 4.јануари на аеродромот Базел-Милуз, по потерницата која по него ја има распишано Србија. Харадинај во Србија се товари за воени злосторства над српското и останатото неалбанско населениа за време на конфликтот на Косово.

Инаку, по приведувањето на 4.јануари, судот го пушти на условна слобода на 12.јануари, но тој мораше да го предаде својот пасош и доби обврска два пати неделно да пријавува во полицискиот комесаријат.

На претходното рочиште на 9.февруари јавниот обвинител побара дополнителни информации од Србија во врска со Харадинај, а истото го стори и на рочиштето кое се одржа во четвртокот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико