Одложена седницата за „Сопот“ и „Пуч“ | Правдико

Правдико

   

Одложена седницата за „Сопот“ и „Пуч“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Oдложена е седницата на Советот на јавни обвинители на која требаше да се расправа за предметите „Сопот“ и „Пуч“.

Тоа беа предметите кои претседателот на Советот, Петар Аневски, не ги ставаше на дневен ред, но закажа седница по барање на членови на Советот.

За „Сопот” осудени се 11 жители на ова село со вкупно 150 години затвор под обвинение дека поставиле мина од која загинаа двајца полски војници. Специјалното обвинителство во јануари го повлече „Пуч“ објаснувајќи дека во истрагата за „Тврдина“ дошле до докази кои се спротивни на она што е прикажано во „Пуч“.

Седнцата е одложена за в четврток, во 11 часот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико