Одложено рочиштето за првото обвинение на СЈО за по избори | Правдико

Правдико

   

Одложено рочиштето за првото обвинение на СЈО за по избори

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обвинетите Никола Груевски и Миле Јанакиески, в понеделник нема да седнат на обвинителна клупа за првото обвиниение на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за насилните протести во Општина Центар, а рочиштето е одложено за 16-ти декември, пет дена по изборите.

sud20osnoven-96

Имено, како што соопшти судот, адвокатското друштво Никола Додевски со писмен поднесок го известило Основниот суд Скопје 1 – Скопје дека адвокатот Никола Додевски бранител на М.Ј., второобвинет во предметот во врска со настаните пред Општина Центар, за кој главната расправа е закажана за 21.11.2016 год. е спречен да присуствува на закажаната главна расправа.

Инаку, за закажаната главна расправа, преку соопштение на веб страната на судот, јавноста беше информирана уште на 29.09.2016 година кога беа испратени и поканите до странките, но со оглед на поднесокот на адвокатот Додевски, а имајќи го предвид и фактот дека за седмо и десето обвинетиот, од 14 обвинети опфатени во предметот, се уште не е добиена повратница дека го примиле обвинителниот предлог и поканата, судечкиот судија кај кој беше распореден предметот, по службена должност, ја презакажа главната расправа за 16.12.2016 година, за што ги извести странките.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико