Одложено рочиштето за „Тотал“ | Правдико

Правдико

   

Одложено рочиштето за „Тотал“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Поради болест на судијката Совче Гаврилова Ефремова одложено е денешното рочиште за предметот „Тотал“ на СЈО, во кој е обвинет новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок, односно дека давал лажни податоци во завршните сметки и даночните пријави при што преку правни лица ” затаил данок во износ од 121.414 евра, а лично како физичко лице затаил 63.032 евра.

Последното рочиште за овој предмет беше одложено поради промена на сопственичката структура на правното лице „Медијамакс“, што заедно со новинарот Драган Павловиќ Латас и правните лица „Тотал маркетинг“ и „Тотал медиа центар“ се теретат за затајување на данок.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико