Одложено воведувањето на ГПРС фискални апарати за таксистите | Правдико

Правдико

   

Одложено воведувањето на ГПРС фискални апарати за таксистите

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

taxi[1]Согласно Одлуката на Владата на РМ („Службен весник на РМ“, бр.202 од 07.11.2016 година), вршителите на авто-такси превоз на патници се ослободуваат од обврската за користење на интегриран автоматски систем за управување до 1 јули 2017 година.

Ова значи дека за сите авто-такси превозници се продолжува рокот за воведување и регистрација на фискални апарати со вграден ГПРС уред дo 1 јули 2017 година.

Препорачуваме

Партнери на Правдико