Одобрен Обвинителниот акт за предметот ,,Моќник” | Правдико

Правдико

   

Одобрен Обвинителниот акт за предметот ,,Моќник”

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Заради интерес на медиумите кои ја следат работата на судот, ја информираме јавноста дека советот за оценка на обвинителениот акт поднесен од Основно јавно обвинителство, а во јавноста познат како „Моќник“ против 13 лица, донесе решение со кое приговорите на обвинетите се одбиваат како неосновани, а обвинителниот акт се одобрува во целост.

Предметот кој е оформен по одобрениот обвинителниот акт  согласно АКМИС – системот ќе биде распределен кај судија за понатамошно судење и по насрочување на главната расправа странките и јавноста ќе бидат дополнително известени.

Препорачуваме

Партнери на Правдико