Одобрено обвинението за „Поштенска банка“ | Правдико

Правдико

   

Одобрено обвинението за „Поштенска банка“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривичниот суд информира дека во целост се одобрува обвинението за „Поштенска банка“ против 9 лица обвинети за злoупотреба на службена положба и овластување, како и перење пари и други приноси од казниво дело.

Решението е донесено по одржана седница на советот за оценка.

По одобрениот обвинителен акт, формиран е кривично-правен предмет за кој откако согласно АКМИС-системот ќе биде распределен на понатамошно постапување кај судија, ќе биде насроечна главната расправа за што странките ќе бидат дополнително информирани.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико