Одреден притвор за старецот што изврши полов напад врз седумгодишно девојче во Охрид | Правдико

Правдико

   

Одреден притвор за старецот што изврши полов напад врз седумгодишно девојче во Охрид

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Основното јавно обвинителство од Охрид донесе наредба за спроведување истражна постапка против лицето Т.Т, на возраст од 73 години, жител на Скопје, со престојувалиште во Охрид, за сторено кривично дело полов напад врз дете кое не наполнило 14 години.

svr-ohrid

Осомничениот го сторил делото на 6 јуни во центарот на Охрид, каде извршил полови дејства врз оштетеното дете.

Според информациите на МВР, половиот напад се случил околу 12.30 часот, додека седумгодишното девојче се враќало од училиште по улицата Св.Климент Охридски.

Ценејќи дека се исполнети законските основи, надлежен обвинител до Основниот суд во Охрид поднесе предлог за определување мерка притвор за осомниченото лице.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико