Одземен пасошот на битолскиот градоначалник | Правдико

Правдико

   

Одземен пасошот на битолскиот градоначалник

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кривичниот суд му го одзеде пасошот на битолскиот градоначалник. СЈО од кривичниот суд бараше притвор за Владимир Талески, првоосомничениот во Транспортер, но судот се одлучи да изрече поблага мерка. Соопштението од Основниот суд Скопје 1 ви го пренесуваме во целост:

osnoven-sud-skopje-1

 

„Почитувани

Во врска со Предлогот за определување на мерка притвор против осомничениот В.Т. кој е опфатен во предметот на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела кои се поврзани и произлегуваат од незаконското следење на комуникации (СЈО) во јавноста познат како „Транспортер“, судија на претходна постапка по разгледување на предлогот донесе решение со кое истиот е одбиен, а е определена мерка на претпазливост, односно одземање на патна исправа на осомничениот.

СЈО имаат право да поднесат жалба во рок од 24 часа до Кривичниот совет при Основен суд Скопје 1  – Скопје.

Со почит

Основен суд Скопје 1 – Скопје“

Препорачуваме

Партнери на Правдико