Одземени 23 имоти и 204 возила на „Трансмет“ и на Кочан | Правдико

Правдико

   

Одземени 23 имоти и 204 возила на „Трансмет“ и на Кочан

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

До Агенцијата за управување со одземен имот минатата недела стасала правосилна пресуда во врска со одземениот имот на фирмата „Трансмет“ и Сеад Кочан. Директорот на агенцијата Фатон Асани изјави дека се изготвени 26 решенија за префрлање на одземениот имот на име на институцијата.

Според него, од нив 23 имоти се чисти, а три се под залог, а има и 204 возила, за кои сега се проверува дали се дадени под залог. Тој рече дека пресудата е обемна, дека станува збор за имот во вредност од 17 до 18 милиони евра и оти затоа треба да се работи внимателно.

Извор: Радио Слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико