Ограбена црква во битолското село Трново | Правдико

Правдико

   

Ограбена црква во битолското село Трново

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

На 22/23.08.2016 година во црквата Св.„Богородица“ во с.Трново, битолско, непознат сторител извршил тешка кражба.

crkvi_pateki_th

Сторителот со подесен алат и физичка сила делувал на влезната врата, влегол во црквата и одзел околу 5.000 денари. Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Препорачуваме

Партнери на Правдико