ОЈО: Недозволена брзина и неисправни сопирачки причини за несреќата кај Ласкарци | Правдико

Правдико

   

ОЈО: Недозволена брзина и неисправни сопирачки причини за несреќата кај Ласкарци

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Едномесечната истрага на Основното јавно обвинителство Скопје за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 15 лица утврдила дека возењето со брзина над дозволената, како и техничката неисправност на автобусот на „Дурмо Турс“ се главните причини за сообраќајката.

Обвинителот Сашо Рајчев на денешната прес-конференција соопшти дека автобусот се движел со недозволена брзина од 99 километри на час на автопат на кој се дозволени максимални 80 километри на час.

-Поради неприлагодената брзина на патот, возачот изгубил контрола над автобусот, по што преминал во другите ленти и на крајот излетал од патот. Поради техничките проблеми на сопирачките, пак не можел да го запре возилото. Според вештите наоди и мислења, евидентирани се кочења откако автобусот ја преминал заштитната ограда во двете насоки. Но брзината не му овозможила да го сопре автобусот пред да падне – рече Рајчев.

За сообраќајката осомничени се седум лица од кои шест Основното јавно обвинителство ги гони за тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, а едно лице е осомничено за несовесно работење во службата

Од обвинителството соопштија дека лицата се во полициска станица, по што ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка во Основниот суд Скопје 1 и за нив обвинителството ќе бара мерка притвор.

-Истрагата е поведена кон шест лица, плус едно седмо лице. И тоа кон сопственикот на правното лице кое е сопственик на автобусот, потоа раководителот на тоа правно лице. Тие не организирале автобуски превоз согласно законските прописи, и го препуштил возниот парк на раководителот, кој, пак, немал таков сертификат. Трето, четврто и петто осомничени се вработени во правно лице кое вршело технички преглед на автобусот. Тие даваат дозвола дека автобусот е исправен, и покрај тоа што во двата технички прегледи во изминатата година покажал неисправност. Шестиот осомничен е возачот, кој не ја почитувал брзината, и возел со 99 километри на час. Сите овие се лишени од слобода – додаде Рајчев.

Извор:Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико