Околу 15 милиони евра се пријавени на граничните премини | Правдико

Правдико

   

Околу 15 милиони евра се пријавени на граничните премини

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Според Царинската управа на Република на Македонија во текто на минатата 2015 година на граничните премини во земјата се пријавени девизни средства во вредност од околу 15 милиони евра.

devizi-granica

Околу 14.761.386 евра се пријавени на влез и 101.400 евра на излез од Република Македонија.

Од останатите девизи, 1.712.410 биле швајцарски франци ,1.095.202 американски долари, 35.960 британски фунти, 55 000 канадски долари, 20 400 австралиски долари , и 425 000 норвешки круни.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико