Околу 150 осомничени членови на ИД уапсени во Турција минатата недела | Правдико

Правдико

   

Околу 150 осомничени членови на ИД уапсени во Турција минатата недела

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Околу 150 осомничени борци на Исламска држава беа уапсени во операции на Турција изминатата недела, соопшти турското Министерство за внатрешни работи.

02012017152922_web_turkey_club_new_year_attack_2

Соопштението е објавено еден ден откако напаѓач од џихадистичката групација отвори оган кон гостите во еден ноќен клуб на новогодишната вечер, при што уби 39 лица.

Во операции против ИД, извршени во период меѓу 26 декември и 2 јануари беа уапсени 147 осомничени џихадисти од ИД, од кои 25 се ставени во притвор, додаде Министерството.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико