Европскиот парламент ќе се изјасни за резолуцијата за Македонија | Правдико

Правдико

   

Околу 200 демократски конгресмени го тужат Трамп

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Американскиот федерален суд ја разгледува тужбата на околу 200 конгресмени од редовите на демократската партија против претседателот на САД, Доналд Трамп, во која тврдат дека тој примал финансиски средства од странски влади преку свои компании без одобрение на конгресот, што претставува кршење на уставот на земјата.

Неколку конгресмени, кои ја потпишаа тужбата, напоменаа дека ова досега е најголем број членови на конгресот, кои тужеле еден американски претседател.

Извор: Телевизија24

Препорачуваме

Партнери на Правдико