Оланд: Примирјето во Украина мора да се почитува | Правдико

Правдико

   

Оланд: Примирјето во Украина мора да се почитува

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Францускиот претседател Франсоа Оланд оцени дека е „неприфатливо“ кршењето на спогодбата за прекинот на огнот на истокот на Украина.

oland

Оланд изјавата ја даде во германскиот град Ахен, после краткиот разговор со украинскиот колега Петро Порошенко.

– Постојат индикации за нови немири и тоа мораме да го спречиме – рече Оланд.

Порошенко претходно разговараше со претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

Извор: 24Вести

Партнери на Правдико