ОН: Повеќе од 6.000 луѓе загинале во конфликтот во Украина | Правдико

Правдико

   

ОН: Повеќе од 6.000 луѓе загинале во конфликтот во Украина

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Бројот на загинати во Украина надмина 6.000 луѓе, наведено е во најновиот извештај на Канцеларијата на Обединетите нации за координација на хуманитарна помош.

Obedineti-natsii

„Вкупно, од почетокот на конфлктот, во средината на април 2014 година, па сè до 19 март оваа година, регистрирани се 6.072 жртви, а ранети се 15.345 луѓе“, наведено е во извештајот.

Пред седум дена, бројот на потврдени жртви во Украина изнесуваше 5.934, а повреден беа 15.300 лица.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико