ОН: Повеќе од четири милиони луѓе побегнале од Сирија | Правдико

Правдико

   

ОН: Повеќе од четири милиони луѓе побегнале од Сирија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Обединетите нации соопштија дека повеќе од четири милиони Сиријци побегнале од своите земји откако почна граѓанската војна пред четири години.

Turkey Syria Refugees

Неодамнешниот бран мигранти и статистичките податоци на Турција потврдуваат дека вкупниот број бегалци поради конфликтот во Сирија е поголем од бројот на раселени лица во која било друга криза во последните 25 години, се наведува во соопштението УНХЦР.

Според податоците на УНХЦР, 7,6 милиони Сиријци ја напуштиле татковината.

Извор: Мета.мк

Препорачуваме

Партнери на Правдико