ОН прогласи највисок степен на хуманитарна тревога во Јемен | Правдико

Правдико

   

ОН прогласи највисок степен на хуманитарна тревога во Јемен

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Портпаролот на ОН, Фархан Хак, изјави дека е прогласен трет, највисок степен на хуманитарна тревога во Јемен, каде продолжува конфликтот меѓу приврзаниците на владата и шиитските бунтовници Хути.

jemen

Одлуката била донесена по состанок одржан по барање на заменикот генерален секретар за хуманитарни прашања, Стивен О’Брајан.

Највисокиот степен на тревога ќе значи мобилизирање дополнителни ресурси за давање помош на населението.

Во Јемен, повеќе од 21 милион луѓе имаат потреба од помош, што е повеќе од 80 отсто од населението во државата. Хуманитарниот план на ОН е за 11,7 милиони луѓе.

Системот за здравствена заштита речиси и да не работи – повеќе од 160 медицински установи се затворени поради проблеми со безбедноста или поради недостиг од гориво и од други средства неопходни за работа.

Препорачуваме

Партнери на Правдико