ОН: Целосно е нефкционален системот на ЕУ за азиланти | Правдико

Правдико

   

ОН: Целосно е нефкционален системот на ЕУ за азиланти

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Системот на Европската унија за азиланти е целосно нефункционален, изјави високиот комесар за бегалци на ОН, Антонио Гутереш. Тој ја повика Унијата подобро да го коориднира одговорот на приливот на илјадници бегалци кои бегаат од судири на Блискиот Исток и од Африка.

Гутереш по состанокот со францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнев во Женева рече дека одговорот на ЕУ може да вклучува воспоставување центар за регистрирање на мигрантите во државите во кои пристигнуваат голем број од тие луѓе.

– Такви центри би можеле да разграничуваат бегалци од други луѓе на кои не им е потребна заштита, изјави шефот на УНХЦР алудирајќи на економските мигранти.

– Европскиот систем за азилнати е моментно целосно дисфункционален, изјави Гутереш додавајќи дека секоја држава мора да ги направи својот дел од работата.

Извор: Утрински весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико