Антитерористички операции во Албанија, Косово и во Македонија | Правдико

Правдико

   

Антитерористички операции во Албанија, Косово и во Македонија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Заедничка антитерористичка операција беше спроведена минатата недела во Албанија, Косово и во Македонија, соопштија албанските власти. Во Албанија, специјализирани структури за борба против тероризмот во државната полиција, а во соработка со обвинителството за сериозен криминал, уапсија четири лица со албанска националност.

antiteroristicki-akcii-vo-alb

Операцијата беше спроведена од државната полиција во координација со локалните полициски сектори на Тирана, Шкодра, Дибра, Елбасан, како и со мобилните операциони сили.

Албанската полиција вчера соопшти дека антитерористичките сили и обвинителството за сериозен криминал, во соработка со соседните земји, Косово и Македонија, сè уште бараат потенцијални соработници на четирите уапсени лица.

Извор: Мета

Препорачуваме

Партнери на Правдико