Оправдувањето на нацизмот - кривично дело во Русија | Правдико

Правдико

   

Оправдувањето на нацизмот – кривично дело во Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Vladimir-Putin-1Рускиот претседател Владимир Путин вчера го потпиша законот со кој оправдувањето или негирањето на нацистичките воени злосторства станува кривично дело. Оние кои ќе бидат прогласени за виновни се соочуваат со казна затвор до 5 години или казна од 500 илјади рубљи, односно околу 14 илјади долари.

 

Законот се однесува на оние кои ќе ги изнесат ваквите тврдења јавно, особено преку медиумите. Казниво ќе биде и свесното ширење на „лажни информации за советските активности во Втората светска војна“.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико