Оптоварување за компаниите и судството: За седум години донесени 2100 прописи | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Оптоварување за компаниите и судството: За седум години донесени 2100 прописи

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Честите законски измени се наведуваат како една од главните причини за правната несигурност на компаниите, но и како еден вид оптоварување за судството со оглед на тоа што секојдневно се менуваат прописите врз кои судиите треба да ги носат одлуките.

law-justice

Анализата објавена на единствениот национален регистар на прописи во Македонија за донесените законски акти и прописи во периодот 2009-2015 година покажува дека речиси секоја година во земјава се носат над 300 закони и прописи, а има и години во кои се носеле во просек по еден или повеќе закони дневно. Така, во периодот 2009-2015 година се донесени вкупно 2100 законски акти, прописи и прочистени законски текстови.

Број на прописи од 2009 до 2015 година:

2009 година 349

2010 година 357

2011 година 133

2012 година 333

2013 година 367

2014 година 324

2015 година 237

Извор: еМагазин

Препорачуваме

Партнери на Правдико