Орбан бара поддршка пред затворањето на „зелената“ граница со Хрватска | Правдико

Правдико

Виртуальное казино Vavada предлагает своим посетителям множество азартных игр, включая популярные слоты, рулетку и покер, а также другие развлечения. Главные достоинства Vavada - это простота использования интерфейса и обширный ассортимент игровых автоматов. Казино Vavada привлекает пользователей разнообразием бонусов и акций. Необходимо помнить о потенциальных рисках, связанных с азартными играми, и важно играть ответственно, устанавливая разумные лимиты на ставки.

   

Орбан бара поддршка пред затворањето на „зелената“ граница со Хрватска

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

25092015150222_10052014175734_viktor-premierУнгарската Влада не планира подигнување ограда на унгарско-словенечката граница, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан, најавувајќи дека од земјите на „Вишеградската четворка“ ќе бара поддршка пред затворањето на „зелената“ граница со Хрватска, и дека членови на унгарската Влада ќе го посетат Загреб.

Орбан рече дека унгарската ограда на нејзината граница со Хрватска претставува „политичка дилема“, бидејќи Хрватска е членка на ЕУ, но не и на Шенген зоната.

Орбан рече дека Унгарија треба да воспостави патроли на границата со Хрватска, како што тоа го сторила на границата со Србија, за да гарантира „европска форма“ на преминување на границите.

Според Орбан, Будимпешта имала две можности – да отвори коридор за мигранти кон Австрија, како што препорачала Хрватска, но Австрија одбила со образложение дека така се крши меѓународното и правото на ЕУ, и да воспостави патролирање меѓу Унгарија и Хрватска, што Австрија прифатила.

Извор: Нова Македонија

Препорачуваме

Партнери на Правдико