Орбан најави големи промени во унгарскиот Устав | Правдико

Правдико

   

Орбан најави големи промени во унгарскиот Устав

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Унгарската влада наесен ќе започне голема ревизија на Уставот, најави унгарскиот премиер, Виктор Орбан, во интервју за државното радио.

Орбан откри дека расправата за промена на Уставот усвоен во 2011 година ќе започне во септември и дека таа би можела да трае до една и пол година.

Познавачите на условите во унгарското општество сметаат дека една од главните цели на измените би била да се оневозможи Европската Унија да ја натера Унгарија да прима мигранти.

Агенцијата „Ројтерс“, која Орбан го опишува како десничарски националист, наведува дека тој бил реизбран на функцијата премиер по убедливата победа на парламентарните избори во април.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико