Орбан најавува подигнување жичана ограда и кон Хрватска | Правдико

Правдико

   

Орбан најавува подигнување жичана ограда и кон Хрватска

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

ograda-madjarskaУнгарскиот премиер Виктор Орбан најави дека Унгарија ќе изгради ограда на границата со Хрватска, од каде почнаа да доаѓаат нови бранови на бегалци. Претставниците на идејата за квоти за самите мигранти и самите знаат дека тоа не е решение, рече Орбан, велејќи дека “повеќето нелегални мигранти не се бегалци.”

Орбан на конференцијата во Брисел, изјави дека приоритет на Будимпешта е зајакнување на надворешните граници на ЕУ, како и на границата на Унгарија со Србија, и ако треба ќе го направат истото на хрватската граница, откако бегалците почнаа да го користат тој пат

Орбан истакна дека Унгарија е против прием на многу бегалци, кои претежно се муслимани.

“Не сакам да има голем број на муслимани во нашата земја”, рече Орбан, сеќавајќи се на искуството на Унгарија со османлиската власт, пренесува Ројтерс.

Распоредување на илегални мигранти во Европската унија е илузорно решение – рече Орбан.

Во извештајот, за германскиот весник Die Welt изјави дека Европската комисија планот за преместување на 54.000 емигранти од Унгарија во другите членки на ЕУ, Орбан го окарактеризира како “блеф”, истакнувајќи дека овие бројки не се ни спомнале во дискусиите во кои учествувал во Брисел.

Препорачуваме

Партнери на Правдико