Ослободен од притвор пратеникот на Златна зора | Правдико

Правдико

   

Ослободен од притвор пратеникот на Златна зора

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Грчките власти го ослободија од притвор пратеникот на екстремно десничарската партија Златна зора, Константинос Барбарусис на кој ќе му се суди за повикување на државен удар во земјата.

Тој треба да плати 30 илјади евра, а забрането му излегување од Грција. Барбарусис беше уапсен во понеделникот, три дена откако во парламентот, за време на дебатата за грчко македонскиот договор за името, повика војската да го уапси грчкото раководство.

Барбарусис кој остро се противи на владиното решавање на спорот, подоцна ги повлече забелешките. Доколку биде осуден тој може да добие казна од над 20 години затвор. Барбарусис е исфрлен и од неговата партија Златна зора.

Извор:Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико