Ослободување од работа на хронично болните со потврда од лекар специјалист | Правдико

Правдико

   

Ослободување од работа на хронично болните со потврда од лекар специјалист

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) информира дека согласно заклучоците на Комисијата за заразни болести, од работа и работни активности треба да бидат ослободени лицата кои врз основа на приложена потврда од лекар специјалист ги имаат следните состојби: Хронични респираторни заболувања, тешки кардиоваскуларни заболувања, дијабет ТИП 1, малигни заболувања, имуно-компромитирачки состојби.

Во наредните 14 дена ослободени од работа и работни активности се и бремените жени.

Министерството за труд и социјална политика ги повикува сите вработени и сите работодавачи строго да се придружуваат до мерките кои Владата вчера ги донесе на седницата за превенција од ширење на болеста ковид-19 (коронавирус).

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико