Осомничените во „ТРЕЗОР“ повикани на распит во судот | Правдико

Правдико

   

Осомничените во „ТРЕЗОР“ повикани на распит во судот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

45b14e1dfa04ee4aac4560a0ad9a9065Во текот на денов во Основниот суд Скопје 1 на сослушување треба да се појават четири осомничени лица од предметот на СЈО „Трезор“.

– Судии од Одделот на претходна постапка постапувајќи по двата предлога – предлогот за определување на мерка притвор против едно лице и предлогот за определување на мерки на претпазливост против три лица, на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела кои произлегуваат и се поврзани со незаконското следење на комуникациите (СЈО), поврзани со предметот во јавноста познат како „Трезор“, испратија покани до странките и лицата опфатени со предлозите и закажаа нивно сослушување кое ќе треба да се изврши во текот на денот, информираат од Судот.

Предметот „Трезор“ се однесува на економски криминал кој се однесува на злоупотреба на средствата од Буџетот на Република Македонија за што се осомничени три раководни лица во УБК и едно раководно лице во Министерството за внатрешни работи, во врска со набавка на електронско-комуникациска опрема и обука за нејзино користење од фирма од Велика Британија за потребите на 5-та управа при УБК.

Извор: Утрински весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико