Осомничените за случајот „Ќелија“ ја признаа вината | Правдико

Правдико

   

Осомничените за случајот „Ќелија“ ја признаа вината

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Петтемина обвинети во случајот „Ќелија“, кои се товарат дека учествувале во странски војски или паравоени формации, на денешното рочиште во скопскиот Кривичен суд, како и останатите шестмина обвинети ја признаа вината.

BBB2AC7DE36ABE49983614C1F6FC7406

Иса Фуга, Абдула Абдулахи, Мухамед Имери, Ерол Рустеми и Стефан Стефановски при изјаснувањето рекоа дека доброволно ја признаваат вината и оти се свесни за последиците.

Обвинителот Владимир Милошевски побара обвинетите да се прогласат за виновни согласно законските одредби, додека пак адвокатите побараа судијата да ги земе предвид сите олеснителни околности и да им изрече поблаги казни.

При оценувањето на обвинителниот акт вината ја признаа и Оџата Реџеп Мемиши, Ахмет Дарлишта, Сејфула Етемовски, Ресуљ Саити, Фазљи Суља и Мухамед Шеху. Тие беа осудени на минимални затворски казни од пет до седум години.

Според обвинението, осомничеите во „Ќелија“ дејствијата ги започнале во октомври 2014 година.

– Има три категории на дела кои ги им се ставаат на товар на осомничените. Прво, регрутирање лица во странски војски или паравоени формации, второ, собирање финансиски средства и материјална помош за поддршка на лицата кои ќе се приклучат во странска војска или паравоена формација, обезбедување на нивното патување, обука и учество во странската војска и трета категорија на дела – учество во странска војска, вели обвинителот Владимир Милошевски.

Судот во среда треба да ги изрече казните за петмината обвинети во сучајот „Ќелија“.

Извор: Утрински Весник

Препорачуваме

Партнери на Правдико