Осуден маж на доживотен затвор за убиство на 5 жени во Русија | Правдико

Правдико

   

Осуден маж на доживотен затвор за убиство на 5 жени во Русија

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Судот во Москва го осуди на доживотен затвор Бахтијор Матјакубов, кој беше обвинет за убиство на пет жени во периодот од јануари до април 2015 година. Според судот, Матјакубов мора да ја отслужува казната во затвор со највисоко обезбедување.

Обвинителството соопшти дека тој ги следел жените и ги напаѓал со нож во паркови и напуштени реони. Матјакубов беше екстрадиран во Русија во 2017 година од неименувана земја каде се соочувал со слични обвиненија.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико