Осуденик од затвор договарал зделки и измамил фирма од Прилеп | Правдико

Правдико

   

Осуденик од затвор договарал зделки и измамил фирма од Прилеп

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Единицата за економски и компјутерски криминал при Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје  против Б.А. (33) од Скопје поради основано сомнение дека сторил кривично дело измама предвидено и казниво по чл.247 од КЗ на РСМ.

Пријавениот, којшто е осудено лице на издржување казна затвор во КПУ Идризово, искористувајќи го невниманието на вработените лица од службата за обезбедување и нивниот пропуштен должен надзор над неговото сомнително однесување како осудено лице, во просториите на КПУ Идризово на непознат начин успеал да обезбеди мобилен телефонски апарат и СИМ-картичка, активирана и регистрирана на негово име како сопственик.

„На 23.05.2018 со остварени повеќе телефонски јавувања на различни телефонски броеви и користење интернет, со лажно прикажување факти и лажно претставувајќи со различно име како лице што наводно е овластено и одговорно во невладина организација и дека во име на невладината организација врши нарачка и набавка на трговска стока, го довел и одржувал во заблуда одговорниот работник за продажба во правно лице од Прилеп. Притоа успеал да издејствува да му биде испорачана нарачаната трговска стока која не ја платил, на кој начин му причинил материјална штета на правното лице во износ од 65.402 денари за кој износ се стекнал со противправна имотна корист. Против Б.А. во текот на 2017, 2018 и 2019 година од страна на СВР Скопје до Основно јавно обвинителство во Скопје поднесени се повеќе кривични пријави за постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело измама со ист начин на извршување, со кои инкриминирани дејствија им причинил материјална штета на повеќе правнии лица за различни парични износи“, соопшти МВР.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико