Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита | Правдико

Правдико

   

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на Центарот за управување со кризи од општина за наводно сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи.

Од обвинителството велат дека не се утврдени елементи на сторени кривични дела кои се гонат по службена должност.

Во кривичната пријава од 24 април годинава имало наводи дека лицата за време на епидемијата постапиле спротивно на здравствените прописи, на начин што откако претходно биле тестирани и им било дијагностицирано присуство на вирусот Ковид-19, се упатиле на дополнително тестирање во Скопје во три приватни лабаратории, иако не смееле да го напуштаат просторот каде што биле сместени.

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово констатирал дека пријавените како асимптоматски носители на вирусот и лица кои поради нивната здравствена состојба спаѓаат во група на висикоризичи пациенти, побарале дополнително тестирање и второ стручно мислење за сопствената здравствена состојба, што е согласно Законот за заштита на правата на пациентите.

„Пријавените извршиле консултација со матичните лекари и закажале контролен преглед на Инфективното одделение во Општата болница Куманово за 22 април годинава. Еден од пријавените приватно ангажирал и платил од сопствена сметка амбулантно возило со кое утрината, истиот ден, двајцата пријавени биле превезени во Скопје и обратно за контролни тестирања во приватни болници и лабораторија. Превозот во амбулатното ‘ковид-возило’ бил извршен согласно со медицинските протоколи, под целосна заштитна опрема на возачот и пациентите. Нивниот превоз, пријавените уредно го пријавиле телефонски на 192 во Центарот за известување и командување при СВР Куманово, а согласно решенијата за домашна изолација каде стои дека ‘доколку лицето во текот на лекувањето и изолацијата во домашни услови има потреба од болничко лекување, претходно треба да се јави на телефонскиот број со цел да му биде овозможено напуштање на домот’“, се наведува во образложението на Основното јавно обвинителство Куманово.

Притоа, иако резултатите од извршеното тестирање во Скопје биле негативни, двајцата пријавени сепак останале во домашна изолација до истекот на рокот од 14 дена и до добивање на два последователни негативни резултати од овластената лабораторија.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико