Правдико

   

Отворена кривична постапка против Порошенко

© Copyright 2018 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Канцеларијата на специјалното обвинитлество во Украина отвори кривична постапка против поранешниот украински претседател Петро Порошенко и за низа други високи функционери за злоупотреба на службената положба, соопшти обвинителството.

Во соопштението се наведува дека одлуката за отворање на кривична постапка е донесена во врска со именување на претставници во компанијата „Центренегро“, која е една од водечките производители на електрична енергија во Украина, јавува ТАСС.

Извор: Радио слободна Европа

 

Партнери на Правдико