Озлогласен криминалец од тетовско Ларце убиен во престрелка со полицијата | Правдико

Правдико

   

Озлогласен криминалец од тетовско Ларце убиен во престрелка со полицијата

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Во полициска акција во селото Ларце, денеска во раните утрински часови бил застрелан 38-годишен жител на тетовското село кого го барале со меѓународна и централни потерници за издржување казна затвор во траење од 26 години и 10 месеци. Разбојникот се противел на апсењето и отворил оган кон полициските екипи, а во еден момент фрлил и бомба кон нив.

Како што информираат од МВР, станува збор за лице против кое во периодот од 2000 до 2016 година до ОЈО Тетово и ОЈО Скопје се поднесени шест кривични пријави за сторени 16 тешки форми на кривични дела, меѓу кои и убиство, убиство во обид, грабнување, противправно лишување од слобода, недозволено држење оружје или распрскувачки материи, како и кривични дела тешка кражба, разбојничка кражба, одземање моторно возило, тешка телесна повреда и учество во тепачка.

Во периодот кога 38-годишниот Ј.Р. се наоѓал во бегство, тој во четири наврати избегнувал апсење, така што давал активен отпор кон полицијата со употреба на разни видови оружје. Со оглед на безбедносните процени дека разбојникот претставува безбедносна и сериозна закана за животот на граѓаните и за полициските службеници, подготвен бил посебен план за негово апсење и приведување.

Рано утрово од својата куќа во селото Ларце тој фрлил рачна бомба кон полициските службеници, а потоа се дал во бегство, облечен во панцирен елек, вооружен со автоматска пушка со три рамки со куршуми за автоматска пушка, со карабин, пиштол „ТТ 7.62“ со рамка со куршуми и четири рачни бомби.

При повторниот обид за негово апсење на 200 метри од неговата куќа лицето повторно отворило оган кон полицајците, притоа повторно обидувајќи се да фрли и рачна бомба кон нив по што било возвратено од страна на полициските сили и разбојникот бил убиен на самото место.

На местото на настанот во тек е увид од јавен обвинител од ОЈО Тетово, екипа од СВР Тетово, лекар по судска медицина и стручни служби од Министерството за внатрешни работи.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико