Пад на слободата на интернет слобода во светот | Правдико

Правдико

   

Пад на слободата на интернет слобода во светот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

7C6FB537-5CB8-4732-8F7B-EA4B71D34872_w640_r1_sВо најновиот извештај на Фридом хаус, објавен денеска се оценува дека годинава повторно имало пад на слободата на интернет во целиот свет.

Тоа е петта година по ред како се забележува ваквата појава. Притоа се наведува дека се повеќе влади ги цензурираат информациите од јавен интерес и оти од друга страна владите го зголемуваат следењетона приватноста на луѓето.

Вестите за конфликти, за корупција од страна на владини или бизнис претставници, опозициски сајтови и сатирата се цел на цензорство во над една третина од земјите каде што било извршено истражувањето на Фридом хаус.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико