Палестинскиот претседател ќе може да одзема политички имунитет на пратеници | Правдико

Правдико

   

Палестинскиот претседател ќе може да одзема политички имунитет на пратеници

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

File photo of Palestinian President Mahmoud Abbas in the West Bank city of Ramallah

Палестинскиот Уставниот суд, кој е орган формиран пред неколку месеци од страна на претседателот Махмуд Абас, одлучи дека тој може да одземе пратенички имунитет на пратеник, потег со кој всушност му овозможува да прави што сака врз своите ривали.

Одлуката која беше објавена во неделата која исто така беше брзо осудена од страна на критичарите во фракцијата Фатах на Абас и исламистички ривали, го потврди неговиот декрет од 2012 година, кога тој го укина имунитетот на еден голем ривал, Мохамед Далан, и го протера од Фатах.

Далан кој е роден во Газа се гледа како потенцијален наследник со поддршката од Западен Абас, 81. Тој сега живее во самонаметнат егзил во Абу Даби а, ќе се соочи со обвиненија за корупција, ако тој се врати во палестинските територии.

“Уставниот суд … изјави дека претседателот Абас има целосна власт да одзема имунитет на кој било член на парламентот, кога законодавниот совет нема да се состани”, – изјава објавена од официјалната палестинската новинска агенција, Вафа.

Законодавниот совет целосно нема заседавано од граѓанска војна во 2007 година, која заврши со превземање на контролата на појасот Газа од страна на Хамас.

Судот пресуди дека декретот на Абас од 2012 за откажување на имунитетот на пратеникот Далан “е според овластувањата што им припаѓаат на претседателот со закон”.

Препорачуваме

Партнери на Правдико