Панамското правосудство ќе отвори истрага за „Панама пејперс“ | Правдико

Правдико

   

Панамското правосудство ќе отвори истрага за „Панама пејперс“

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

208596_750x480_crop_56abf08be4654Правосудството на Панама ќе отвори истрага за светскиот даночен скандал „Панама пејперс“, кој вклучува политички лидери и познати личности од светот на економијата и на спортот, соопштија панамските власти.

– Фактите опишани во домашните и во странски медиуми под името „Панама пејперс“ ќе бидат предмет на истрага – се наведува во соопштението.

Неколку земји почнаа истрага за перење пари врз основа на 11,5 милиони документи што протекоа од панамската адвокатска фирма „Мосак Фонсека“.

Извор: META.mk

Препорачуваме

Партнери на Правдико