Папата Франциско донесе нов закон за сексуално малтретирање | Правдико

Правдико

   

Папата Франциско донесе нов закон за сексуално малтретирање

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Папата Франциско донесе нов закон за сексуално малтретирање, според кој лица од Ватикан и дипломати од Светата столица мораат таквите обвинувања итно да ги пријават кај ватиканските обвинители.

Како што истакна АП, тоа претставува пресврт во политиката на Ватикан со цел да биде модел за католичката црква во светот.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико