Парламентот на Косово одлучува за основање Специјален суд за воени злосторства | Правдико

Правдико

   

Парламентот на Косово одлучува за основање Специјален суд за воени злосторства

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

269449-kosovskoto-sobranie-e-protiv-sudot-za-zlostorstvata-na-ovkКосовскиот парламент денеска би требало да донесе одлука за формирање специјален суд за воени злосторства што ги извршила ОВК.

Оваа седница досега беше одложувана неколку пати. Здружението на ветерани на ОВК за денеска најавија протести.

Претседателот на здружението Џавит Јашари рече дека парламентот нема да има потребно двотретинско мнозинство за донесување на одлуката.

Извор:24 Вести

Препорачуваме

Партнери на Правдико