Партијата на Ердоган без мнозинството во парламентот | Правдико

Правдико

   

Партијата на Ердоган без мнозинството во парламентот

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

13012014080240_Redžep Taip Erdogan.jpg 1Резултатите од парламентарните избори во Турција покажуваат дека владејачката Партија на правдата и развојот на претседателот Реџеп Таип Ердоган го загуби апсолутното мнозинство и нема да може сама да формира влада.

По пребројувањето на скоро сите гласови произлезе дека оваа партија добила над 40 насто, што е за без малку десет насто помалку од довербата што ја доби на претходните парламентарни избори во 2011 година. Партијата на правдата и развојот која е на власт од 2002 година ќе има 258 од 550 места во парламентот.

За апсолутно мнозинство се неопходни 274 пратеници. Ваквите резултати се своевиден пораз за претседателот Ердоган кој се надеваше дека ќе добие доволно доверба за да го смени Уставот и да ја зајакне претседателската функција.

Извор: Радио слободна Европа

Препорачуваме

Партнери на Правдико