Пендаровски: Ако Собранието пак го изгласа законот за дивоградби ќе морам да потпишам | Правдико

Правдико

   

Пендаровски: Ако Собранието пак го изгласа законот за дивоградби ќе морам да потпишам

© Copyright 2020 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, во врска со Законот за легализација на дивоградбите денеска изјави дека ако пратениците повторно го изгласаат, нема избор освен да го потпише Законот за легализација на дивоградбите.

Претседателот на 14 мај не го потпиша законот и го врати во Собранието со забелешки за кршење на Уставот. Неговите уставни надлежности, на кои се повикува, се пропишани во членот 75 од Уставот кој вели дека во случај собранието повторно да го усвои законот со мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, тогаш претседателот е должен да го потпише указот.

„Законот за легализација на дивоградбите е во комплетна надлежност на политичките субјекти во парламентот, прво оние кои се во влада дали имаат волја тоа да го направат да го пуштат повторно во процедура.Според најавите на премиерот и министерот за транспорт и врски .Ако повторно дојде законот кај мене немам намера да не го почитувам Уставот и да изигрувам претседател кој има џебно вето па да не се произнесувам. Ако решат со истиот текст да го усвојат и добие 61 гласа нема избор ќе морам да го потпишам и нема да бидам задоволен“, рече денеска Пендаровски.

Извор: Радио слободна Европа

Партнери на Правдико