Пендаровски на средба со новата претседателка на Врховниот суд, Беса Адеми | Правдико

Правдико

   

Пендаровски на средба со новата претседателка на Врховниот суд, Беса Адеми

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со Беса Адеми, претседателка на Врховниот суд.

„Претседателот Пендаровски, честитајќи го изборот за претседателка на Врховниот суд, ја нагласи важноста на улогата на Врховниот суд во воедначувањето на судската пракса преку надлежноста да утврдува начелни ставови и начелни правни мислења, со што се обезбедува единство во примената на законите од страна на судовите“, соопштија од кабинетот на Пендаровски.

Тој истакнал дека еден од најзначајните сегменти во европската интеграција на државата е ефикасното функционирање на правната држава, а независното, непристрасно и професионално судство е најдобар гарант за остварување на оваа цел.

Соговорниците разговарале и за предизвиците во остварувањето финансиска независност на судството, како и за кадровската екипираност на Врховниот суд.

„Претседателот Пендаровски ја изрази својата целосна поддршка за независноста на судството и изрази подготвеност за соработка во сите области во кои ќе биде потребно и ќе биде побарано од Врховниот суд“, соопштија од кабинетот на Пендаровски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико