Пендаровски на виртуелна сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк | Правдико

Правдико

   

Пендаровски на виртуелна сесија на Генералното собрание на ОН во Њујорк

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Претседателот Стево Пендаровски ќе учествува на 75. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што почнува денеска, 15 септември 2020 година. Поради пандемијата на Ковид-19, оваа година сесијата се одвива виртуелно, без физичко присуство на светските лидери во седиштето на Обединетите нации во Њујорк.

В петок, 18 септември 2020 година, претседателот Пендаровски преку видеопорака ќе се обрати на состанокот на високо ниво – SDG Moment 2020, на кој е предвидено да биде разгледан напредокот на реализацијата на целите за одржлив развој на Обединетите нации на глобално и на регионално ниво, во контекст на пандемијата на Ковид-19. Предвидено е на состанокот да се вклучат 20 шефови на држави и влади. Претседателот Пендаровски заедно со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, е еден од двајцата шефови на држави и официјален претставник на источноевропската група, кој ќе земе учество на овој висок состанок.

В понеделник, 21 септември 2020 година, претседателот Пендаровски ќе се обрати на посебен настан на високо ниво по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата на Обединетите нации, што ќе се одржи на тема „Иднината што ја сакаме, Обединетите нации што ни требаат: Потврдување на нашата колективна посветеност на мултилатерализмот“.

Претседателот Пендаровски, в среда, 23 септември 2020 година, преку видеопорака ќе се обрати на генералната дебата во рамките на 75. Генерално собрание на Обединетите нации. Видеопораката ќе биде емитувана во салата на Генералното собрание на ОН, каде што ќе бидат присутни претставници на секоја од земјите членки. Темата на 75. сесија на Генералното собрание на ОН е „Иднината што ја сакаме, Обединетите нации што ни требаат: Потврдување на нашата колективна посветеност на мултилатерализмот – соочување со Ковид-19 преку ефективна мултилатерална акција“.

В четврток, 1 октомври 2020 година, претседателот Пендаровски ќе се обрати на состанокот на високо ниво по повод 25-годишнината од Четвртата светска конференција за жените, што ќе се одржи на тема „Забрзување на реализацијата на родовата еднаквост и еманципирањето на сите жени и девојки“.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико