Пендаровски: Нашите сограѓани заминуваат во држави во кои има правда | Правдико

Правдико

   

Пендаровски: Нашите сограѓани заминуваат во држави во кои има правда

© Copyright 2022 pravdiko.mk Сите права се задржани. Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без претходна согласност од редакцијата на ПРАВДИКО.

Неселективноста во владеењето на правото и одговорноста е најдобриот начин да ги надминеме општествената апатија, која се шири, и разочарувањето, особено меѓу помладите, кои не веруваат дека некогаш во оваа држава може да има правда.

Многу истражувања потврдуваат дека емиграцијата на нашите сограѓани во голема мера не е предизвикана само од егзистенцијални причини, туку и од квалитетот на животот, истакна претседателот Стево Пендаровски во денешното годишно обраќање во Собранието на Република Северна Македонија.

Како што истакна шефот на државата, луѓето заминуваат во оние држави во кои има правда, таму каде што и најбогатите и најмоќните одговараат за кршењето на законите, исто како и луѓето што се истуркани на периферијата на животот.

„Реформите во сферата на владеењето на правото се далеку најважниот приоритет за државата и според моја процена тоа ќе бидат и треба да бидат и во годините што се пред нас, сосема независно од нашето темпо на приближување кон Брисел. И покрај одредениот напредок, констатиран во последниот извештај на Европската комисија, останува нашата стара обврска, која често не ја почитуваме, реформите да ги имплементираме во пракса до крај“, истакна Пендаровски.

Според него, најважен аспект во изградбата на функционална правна држава е еднаквоста пред законот, односно неселективноста на правдата. Единствениот начин да ја вратиме довербата во институциите е да имаме правна завршница во секој случај, каде што постои сомневање за сторени кривични дела, додаде Пендаровски.

Во контекст на тоа додаде дека големата автобуска несреќа, во која загинаа 45 наши граѓани, е само последниот во низата вакви случаи.

„Доколку овој, како и некои претходни случаи, не добијат судска завршница во разумен рок, недовербата на граѓаните само ќе расте“, рече Пендаровски.

Извор: Макфакс

Препорачуваме

Партнери на Правдико